Kурдските сили во Сирија ја прекинаа операцијата против ИД поради турските напади

Курдите во Сирија/ Фото AFP / Profimedia

Главниот командант на курдските сили Мазлум Абди денеска изјави дека операциите против ИД се прекинати поради минатонеделните турски напади во северна Сирија.

Тој нагласи дека по речиси една недела турски воздушни напади во северна Сирија, Анкара се подготвува за копнена офанзива.

Командантот на Сириските демократски сили рече дека опозициските борци поддржани од Турција се подготвуваат да учествуваат во операциите.

Абди додаде дека турските напади во текот на изминатата недела предизвикале сериозна штета на инфраструктурата.

Според него, Турција го користи смртоносниот бомбашки напад во Истанбул на 13 ноември, за кој Анкара ги обвини курдските групи. Курдските организации негираа каква било вмешаност во нападот во Истанбул во кој загинаа шест, а беа ранети десетици луѓе.

Сириските Курди поддржани од Вашингтон претходно негираа каква било поврзаност со нападот во Истанбул.

Видео на денот