Курдите во Сирија се повлекоа на 32 километри од границата со Турција - Слободен печат

Курдите во Сирија се повлекоа на 32 километри од границата со Турција

Курдите од Сириските демократски сили се повлекоа на 32 километри од границата со Турција, соопшти неименуван претставник на тие сили, пренесува Танјуг.

Претходно, рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Вершинин изјави дека курдските сили почнале да се повлекуваат од подрачјето во близина на турската граница во Сирија.

– Со задоволство забележуваме дека договорот постигнат во Сочи се спроведува. Сè се спроведува, истакна Вершинин.

Москва веќе испрати одреден број воени полицајци во пограничното подрачје меѓу Турција и Сирија врз основа на договорот постигнат во вторникот меѓу турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин.

Прочитај повеќе

Голем пожар во зграда во Загрев (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Слободен Печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Слободен печат

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Остави Коментар

12 + 2 =

Прочитај повеќе

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат

Трамп и Фон дер Лајен имале „многу добар разговор“

Слободен печат

Лавров: НАТО започнува опасна игра со прогласување на вселената и кибер просторот за свои оперативни домени

Слободен печат

ВНИМАВАЈТЕ: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Слободен Печат