КУРДИТЕ ПРОТИВ СИТЕ: Сириски државник ги нападна курдските сили дека ја издале својата земја

Сирискиот заменик министер за надворешни работи Фејсал Макдад ги нападна денеска курдските сили, истакнувајќи дека ја издале својата земја и ги обвини дека нивниот сепаратистички план и послужил на Турција како оправдување да се повреди суверенитетот на Сирија.

На прашањето дали Дамаск треба да го продолжи дијалогот со силите предводени од Курдите, кои Турција ги нападна за да ги протера од североисточниот дел на Сирија, Макдад изјави дека тие вооружени групи ја предале својата земја и извршиле злосторство против неа.

– Нема да прифатиме каков било дијалог или разговор со оние кои станаа заложници на странските сили. Нема да има упоришта за агенти на Вашингтон на сириска територија – објасни Макдад.

Прочитајте и...  Гостиварскиот кризен штаб бара патроли кои ќе проверуваат дали се почитуваат мерките во угостителските објекти

Прочитај повеќе

Градоначалничката на Вашингтон бара повлекување на Националната гарда од главниот град

МИА Агенција

Демонстрантите во САД бараат реформи во судството и полицијата

МИА Агенција

ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Слободен печат

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат