Курдите најавија прекин на огнот во северниот дел на Сирија

По договорот за прекин на огнот во северниот дел на Сирија кој порано денеска го постигнаа Турција и САД, сега и курдските сириски демократски сили најавија дека се подготвени и тие да го сторат истото.

Главниот штаб на курдската партија излезе со соопштение дека и тие се подготвени да го прекинат огнот на пет дена, исто како што стои во договорот меѓу Вашингтон и Анкара.

Прекинот на огнот ќе се случи со цел да им се овозможи на курдските воени трупи да се повлечат од областите во близина на границата.

Прочитајте и...  Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат