-8 C
Скопје

Курц: Со недели и месеци ќе живееме со ограничувања

Во денешното интервју за дневниот весник „Клајне цајтунг“, сојузниот канцелар на Австрија Себастијан Курц ги урна надежите за брзо олабавување на ограничувањата по истекот на затворањето на земјата.

– По 7 декември, ќе мора да живееме со силни ограничувања. Во никој случај нема да се преземат избрзани чекори за олабавување на мерките. На сите мора да им биде јасно дека ќе живееме со одредени ограничувања со недели и месеци, откри канцеларот.

Според Курц, целта е внимателно укинување на мерките на 7 декември, а училиштата и трговските објекти повторно да работат. „Сепак, ова зависи од бројот на заразени. Колку е повисок, толку потешко ќе биде да се преземат чекори за отворање“, додава Курц.

Прочитајте и...  Португалија се надева на одржување на првата меѓувладина конференција до јули

Во интервјуто, тој истакна дека треба да се стори се за да се спречи трето затворање. Голема шанса за постигнување на оваа цел Курц гледа во масовните тестирања за антитела закажани за декември, кои можат да ги лоцираат заразените и да спречат нови инфекции.

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар