Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Познатиот годишен бал во операта во Виена што беше планиран за февруари, нема да се одржи поради коронавирусот, соопшти денеска австриската Влада.

Традиционалниот настан што во разни облици постои од 1814 година, кога е организиран за забава на аристократијата за време на војните со Наполеон, за последен пат беше откажан во 1991 година, а причина тогаш беше Заливската војна.

По денешната седница на Владата, канцеларот Себастијан Курц пред новинарите соопшти дека „би било неодговорно да се организира балот поради ситуацијата со ковид-19“.

Балот кој требаше да се одржи на 11 февруари е еден од најважните монденски собири на европската политичка, економска и уметничка елита.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Поврзани вести

ВИДЕО: Осумдесет милиони денари од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Илинка Иљоска

Тешко повреден малолетник од Скопје откако автомобил удрил во него

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Млад Британец ги шокира Хрватите. Провали во сопственост на термоцентрала и висеше од највисоката зграда во Хрватска 

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Регистрирани се 846 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Слободен печат

Остави Коментар