Курц го поддржува тоа што Меркел одбива да направи сојуз со крајната десница

Австрискиот канцелар Себастијан Курц рече дека ја поддржува германската канцеларка Ангела Меркел, умерено десна политичарка, во нејзиното одбивање на сојуз со крајната десница, иако тој го направи спротивното во својата претходна влада, пренесува „Хина“.

– Мислам дека постојат разлики меѓу германската партија на крајната десница Алтернатива за Германија (АфД) и австриската Партија за слободата (ФПО) – рече конзервативниот челник на Конференцијата за безбедност, оценувајќи дека првата е порадикална од втората.

„Според тоа, мислам дека канцеларката за Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ја избра вистинската насока и сметам оти е оправдано што партијата јасно се одлучи против соработката со АфД“, објасни Курц.

ЦДУ на Ангела Меркел во последните денови е во криза откако нејзин член во сојузната држава Тирингија заедно со АфД учествуваше во избор на челникот на таа држава.

Челничката на ЦДУ Анегрет Крамп-Каренбауер на почетокот на неделата ја најави својат оставка од претседателското место во партијата и рече дека не сака да ја наследни Меркел по завршувањето на нејзиниот мандат на крајот на 2021 година.

Прочитајте и...  Касами: Во коалицијата се добредојдени сите партии посветени на евроатлантскиот пат

Таа одлука ги измеша политичките карти во Германија пред парламентарните избори предвидени за есента следната година и започна гласини за можен предвремен крај на сегашната влада на германската канцеларка.

Курц оцени дека потоа би било можно во Германија, како што се случај во Австрија, да владее коалиција на конзервативиците и еколозите.

Анкетите во Германија во моментов ја ставаат партијата ЦДУ на чело со 27 отсто од гласовите, пред Зелените кои имаат поддршка од 22 отсто.

Прочитај повеќе

Франција: Бројот на заразени од коронавирус се зголеми на 38 лица

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО БЕГСТВО ВО САД: Со едноставна измама се справил со стражарите и излегол од затвор без никаков проблем

Слободен печат

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

МИА Агенција

Со антивирусна експериментална терапија од коронавирус излечени три лица во Италија

Слободен печат

Може ли Полска економски да ја достигне Германија и кога?

Слободен печат

Одмерувањето на силите започна: Џонсон претстави стратегија која воопшто нема да ѝ се допадне на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

МИА Агенција

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен печат

Маневрите на НАТО на руската граница ја вознемирија Москва

Слободен печат

Канада повеќе нема да им дава безбедносни услуги на принцот Хари и Меган Маркл

Слободен печат

Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Слободен печат