Курц бара датум за членство на Западен Балкан во ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа во Љубљана истакна дека Австрија би сакала датум за проширување на ЕУ за земјите од Западен Балкан. – Ако нема датум, тогаш тоа често значи дека темпото се забавува, рече Курц во изјавата за новинарите пред денешниот Самит ЕУ-Западен Балкан. Тој оцени дека е позитивно што се одржува Самитот ЕУ-Западен … Продолжи со читање Курц бара датум за членство на Западен Балкан во ЕУ