Купувам значи постојам?! Консумеризам и како да се ослободите од него

консумеризам
Фото: Profimedia

Сите ние ја поврзуваме модата како концепт со нешто што е естетски убаво. Ги следиме трендовите и им реплицираме при градењето на нашиот стил, кој е личен печат. Без разлика дали сте спортски тип, личност која е посветена на елеганцијата или не сте особено запознаени со овој свет, мора да се признае дека модната индустрија постигна целосен погодок кога станува збор за нејзината општа застапеност.

Како и сè, така и модата има две страни на паричката. Иако имаме многу што да се каже за поубавата, попримамлива страна, постојат и некои негативни аспекти што произлегуваат како резултат на постоењето на модната индустрија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Egor Solomin (@solominegor)

Човечката потреба за материјално е огромна. Без разлика дали се работи за работите што навистина ни се потребни, или оние што ги би ги купиле само затоа што биле на распродажба или „дефинитивно ќе потребаат“ еден ден, луѓето честопати не знаат како да постават ограничување кога станува збор за купување. Овој феномен си има свое име и се нарекува хордување. Иако терминот  вклучува купување и акумулација на различни видови предмети, најчесто овој термин се поврзува  исклучиво со производите од модната индустрија.

Звучи познато, особено нам жените. Што ако ослабам за неколку месеци и успеам да влезам во овие фармерки? Или што ако оваа блуза сепак се врати во мода? На овој начин, влегуваме во бесконечен круг на складирање облека што најверојатно никогаш повеќе нема да го носиме.

Но, за сè има решение. Јасно ни е дека некои работи имаат и сентиментална вредност. Маицата која ја носев на првиот состанок, дуксерот што ми го подарија, патиките што ми донесоа среќа на испитите. Сепак, вие сте кројачи на вашата среќа и судбина и време е да ослободите простор во вашите плакари.

Покрај тоа што складирањето како такво лошо влијае на паричникот, просторот за живеење и менталната хармонија, уште полошо влијае и на самата природа. Дали знаете колку вода всушност е потребна за да се направи парче облека? Дали знаете колку навистина ја загадува модната индустрија? Доколку го имате тоа на ум, сигурно би застанале за момент и следниот пат  во продавница би размислиле дали навистина ви треба толку облека. Па ако имате преполни плакари, секогаш има некој чиј е празен.

Затоа подарете. Донирајте! Покрај тоа што ќе си направите услуга, ќе направите добро дело и ќе предизвикате насмевка на нечие лице. Има ли нешто повредно од тоа?

Знаеме дека влијанието и притисокот на околината е силно. Искушението е големо. Како да не се облекувате по најнова мода и да не ги следите трендовите? Никој не вели дека не треба. Но, сето ова може да се постигне без претерување, од аспект на минимализмот. Комбинирајте, бидете креативни, бидете свои.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Widhi Eka Oktavianto (@ewidhi)

Со сè побрзиот свет, доаѓа и поимот брза мода. Производство во огромни количини, употреба на неквалитетни материјали, трендови на копирање. Поради ова, природата страда, а ние како потрошувачи сме главниот двигател на оваа сурова индустрија. Постојаниот шопинг, талкањето по трговските центри како да сте хипнотизирани во потрага по нешто што навистина не ви треба, неспоредливо ја подмачкуваат модната индустрија.

Барате совет како да се ослободите од канџите на непотребните акумулации и набавки? Свртете се кон минимализмот. Минимализмот, всушност, може да се гледа како начин на живот. Не ви се потребни преполни гардероби за да бидете во тренд. Сигурно сте ја слушнале изреката: „Помалку е повеќе“ и во овој случај навистина е.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michail (@michailaccessories)

Значи, заклучокот е прилично очигледен. Време е да го расчистите плакарот и за нов начин на размислување. Бидете сигурни дека кога ќе чувате само онолку колку што ви треба и ќе внесете мир и ред во вашиот животен простор, тоа ќе се одрази на Вас и Вашата внатрешна енергија на ист начин. Уреден и пријатен за просторот за очи, придонес за зачувување на животната средина, насмевки на лицата на луѓе на кои сте им подариле непотребните работи.

Видео на денот