15 C
Скопје

„Купија“ пола милијарда евра на финансискиот пазар: Словенците издадоа еврообврзници со рок на доспевање од 60 години

Словенија денеска на меѓународниот финансиски пазар се задолжи за 500 милиони евра преку државни обврзници со рок на доспевање од 60 години што е најдолго досега, соопшти словенечкото Министерство за финансии.

– Издадени се 60-годишни обврзници во вредност од 0,5 милијарди евра, со принос до доспевање од 0,70 проценти и каматна стапка од 0,6875 проценти, што е споредливо со условите за позајмување за земји како Франција и Белгија, соопшти словенечкото Министерство за финансии.

Ова е второ издавање на државни обврзници во оваа година, откако Словенија издаде 10-годишни обврзници во вредност од 1,75 милијарди евра на почетокот на јануари, за првпат со негативна каматна стапка, а емисијата на 30-годишни обврзници ја дополни за уште 250 милиони евра.

Прочитајте и...  Направен исчекор во обидите за одблокирање на Собранието

Словенија со ова обезбеди вкупно 2,9 милијарди евра долгорочно финансирање за потребите на државниот буџет под поволни услови во оваа година, во согласност со програмата за финансирање на Владата.

Со новото задолжување, меѓу другото, се отплати веќе достасан долг и камата во износ од 1,65 милијарди евра, а дополнителни 1,95 милијарди евра долг доспеваат до крајот на оваа година, соопшти Министерството за финансии.

Според последните проценки на Министерството, јавниот долг на Словенија до крајот на годината ќе достигне 37,7 милијарди евра или 82,4 проценти од БДП, како резултат на зголемените буџетски потреби, но трошокот за каматата на тој долг ќе падне за 0,1 процентен поен, до 1, 6 проценти од БДП, што се должи на поволниот кредитен рејтинг и историски ниските каматни стапки

Прочитајте и...  После шест месеци укината вонредната состојба во Чешка, полицискиот час престана да важи

Поврзани вести

Џафери им го честита почетокот на Рамазан на припадниците на исламската вероисповед

Слободен печат

Филипче: Цените за лекување на коронавирус во приватните клиники предлагаме да се движат од 40.000 до 305.000 денари

Слободен печат

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат

ВИДЕО | Дисоска: Жените претприемачи треба да добијат помош од владата затоа што се најдоа под поголем удар на пандемијата

Александра Бубевска

ВИДЕО | Ременски: Имаме системски скандал – институционализирани форми на организиран криминал и злоупотреба на биометриските податоци

Слободен печат

Ивент индустрија: Не сме државен непријател, туку компании кои се најмалку поддржани

Слободен печат

Остави Коментар