-2 C
Скопје

Куомо: Со легализација на марихуаната ќе се создадат 60.000 нови работни места

Гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо го претстави својот план за легализација на марихуаната за рекреативна употреба во 2021 година.

Според неговата идеја, легализацијата на марихуаната ќе создаде 60.000 нови работни места во државата Њујорк, прометот ќе биде 3,5 милијарди долари, а Њујорк годишно ќе заработува 300 милиони долари од данок, објави „Фокс бизнис”.

Во текстот се наведува дека Канцеларијата за контрола на канабис, според предлогот на Куомо, би поставила стандарди дозволувајќи употреба на ова растение на лица постари од 21 година, а ќе се посвети внимание на квалитетот, безбедноста, пакувањето, етикетите, рекламирањето и тестирањето на производите од канабис.

На тој начин Њујорк ќе се приклучи на уште 15 други американски држави во кои е дозволена марихуана за рекреативни цели.

Извор: МИА

Прочитајте и...  Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија"

Поврзани вести

„Еко-свест”: Веднаш да започне праведната транзиција на регионите со јаглен

Слободен печат

Турција со кинеската Синовак вакцинираше повеќе од милион луѓе за седум дена

Слободен печат

Професори со порака до средношколците: Наставата продолжува, бојкотот нема да се толерира

Мисајловски: Заев и Владата да одговорат за „тајната смена“ на член на Историската комисија

Слободен печат

Сообраќајни лудории: Фатени над 500 возачи за пребрзо возење

Слободен печат

Постерот на 14-годишниот Павел од Куманово победи на глобалниот натпревар на ФАО: Земјоделецот е суперхерој

Слободен печат

Остави Коментар