Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Јувентус со убедлива победа против Сампдорија (3:0) ја започнаа одбраната на титулата во Серија А со успешно деби на новиот тренер Андреа Пирло.

„Старата дама“ вечерва ја оправда фаворитската улога, дојде во водство од 13 минута со голот на Швеѓанецот со македонско потекло, Дејан Кулушевски (1:0) кој исто така дебитираше во дресот на италијанскиот шампион.

На следниот гол во Торино се чекаше до 78 минута, во една мешаница најдобро се снајде дефанзивецот Леонардо Бонучи кој стрелаше од непосредна близина (2:0).

Во 88 минута конечниот епилог го постави Кристијано Роналдо после асистенцијата на Арон Ремзи. Правовремено беше пронајден португалскиот интернационалец, а овој искусно со удар по земја ја затресе мрежата на Аудеро.

Прочитајте и...  Клоп пресече, ќе носи дефанзивец од Бундеслигата

„Старата дама“ во второто коло ќе гостува кај Рома, а екипата на Сампдорија првите бодови ќе ги брка на домашен терен против Беневенто.

Во текот на неделната програма Наполи на Елиф Елмас славеше кај Парма, потоа Горан Пандев ја стартуваше сезоната со убав гол во победата од 4:1 над Кротоне, а ремизираа Сасуоло и Каљари (1:1).

Поврзани вести

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар