КУЛТУРА

КУЛТУРА

Промоција на поетската збирка „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски

На 19 февруари (понеделник), со почеток во 20 часот во Кино Култура, ќе се одржи промоција на поетската книга „Сонувани и будни песни“ од...

Култниот музичар Фред Фирт ќе настапи во Македонска Филхармонија, како дел од Скопски џез...

Во рамките на својата актуелна европска турнеја, во Скопје доаѓа англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит. Концертот во организација на Скопски џез фестивал...

Овации од белгиската публика за Симон Трпчески

Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската...

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот...

Прилеп подготвен за карневалот „Прочка“

Прилеп е подготвен за 17-то издание на меѓународниот карневал „Прочка 2018“, кој ќе се одржи денеска и утре. На карневалската манифестација, велат од општината...

Натка и Орце Спасови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот...

Премиери на документари и играни филмови на млади автори во Кинотека

Три документарни и два играни краткометражни филмови на неколку млади македонски автори вечер ќе бидат прикажани во Кинотека на Македонија, во продукција на Центарот за...

„Загатката на песоците“ во акцијата на „Слободен печат“ и „Магор“

Единственото ремек-дело на Чајлдерс се смета за првиот модерен шпионски трилер. Неговиот карактеристичен белег доаѓа од фината карактеризација, богатата автентична заднина на крајбрежните едрења...

Се отвора 17. Зимски салон

Седумнаесеттото издание на „Зимски салон“, врвната изложба на дела од автори од Македонија и странство ќе биде отворена на 16ти февруари, (петок), 2018 година...

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината”

Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook