17 C
Скопје

Култниот „Гудисон“ оди во историја, Евертон доби дозвола да гради нов стадион

Градските власти во Ливерпул дадоа зелено светло за изградба на новиот стадион на Евертон која ќе изнесува 500 милиони евра.

Новиот стадион на Евертон ќе биде изграден на Брамли-Мур докот и ќе има капацитет од речиси 53.000 седишта.Во Евертон се надеваат дека изградбата ќе започне на лето, а стадионот ќе биде завршен за три години.

Ова значи дека легендарниот стадион „Гудисон парк“ по 129 години заминува во пензија. Евертон е основан 1878 година, а на „Гудисон парк“ игра од 1892 година.

Иако не сакаа да се откажат од традицијата и да го напуштат култниот стадион, но челниците на клубот се незадоволни од приходите во последните години, „Гудисон парк“ има капацитет помал од 40.000 седишта и сметаат дека со новиот стадион заработката драстично ќе се зголеми со што ќе му овозможи на тимот посериозно да се вмеша во трката по трофеите.

Прочитајте и...  Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

– Денеска е остварен еден мал чекор на нашиот долг пат, но тоа е многу важен чекор. Заедно со косопственикот Фарак Мошири сакам да им се заблагодарам на сите за посветеноста и напорната работа која не донесе до тука. Благодарни сме на бројните организации, градот и десетици илјади навивачи кои не поддржаа –порача Бил Кенрајт, претседателот на Евертон.

 

 

Поврзани вести

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен печат

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Златан му порача на Леброн: Батали ја политиката

Слободен печат

Остави Коментар