Кучи: Ако во 2001. двоевме за воен данок, зошто тоа да не го правиме сега на солидарна основа

Влијанието на економското цунами предизвикано од Коронавирусот. Светските банкари се обидуваат да го амортизираат можниот бран од економска катастрофа. Што може да очекуваме во време на рецесиони навестувања во однос на економскиот баланс, развој итн…

Гостин во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, беше бизнисменот и еден од основачите на комората на Северо-западна Македонија, Мендерес Кучи.

-Ако во 2001 двоевме воен данок, зошто тоа да не го направиме денес на солидарна база кога никој не не приморува на ништо и не само да бараме од државата нешто само за да ја притиснеме. Со оглед на околностите некои бизниси ќе сакаат од ова и да ќаруваат. Мора да кажам дека државата е обликативна да создава услови да правиме бизнис, а вредностите ги правиме ние, изјави Кучи на прашањето дали бизнис заедницата покажува степен на солидарност во општествените-турбулентни времиња, изјави Кучи.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО | Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Околу кризната ситуација, тој смета дека треба да постои фер однос меѓу работникот и работодавецот.

-На сите треба ни биде битно нашето здравје и здравјето на нашите работници без кое не би можело да се замисли еден прозиводен циклус или било каква активност каде што е потребна работната рака и вештина. Затоа треба да има фер однос работодавец-вработен и вице-верса, рече Кучи.

Кризата со коронавирусот ќе се одрази на бинисите.

-Има бизниси кои во овој период ќе страдаат повеќе. Што се однесува до актуелните мерки кои државата ги спроведува, треба да се размисли на таа тема, да се разговара и со деловните банки за поддршка од нивна страна, говорејќи за државниот интервенционизам во обид да се спречи финансиска експлозија, вели Кучи.

Прочитајте и...  Ивановска од ДКСК: Владата нè информира дека ќе го раскине договорот со ТЕ-ТО АД за државна помош

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian