Крвави битки за три града, Зеленски ja обвини Русија дека „фрла се повеќе војници во борба“

Украина Бахмут тенкови/ Фото: Mustafa Ciftci / AFP / Profimedia

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата на фронтот на истокот на земјата се влошува и дека Русија „фрла се повеќе војници во борбата“.

„Честопати морав да кажам дека ситуацијата на фронтот е тешка и дека станува се потешка. .. Тие вложуваат сè повеќе од своите сили во разбивање на нашата одбрана. Сега е многу тешко во Бахмут, Вуледар, Лиман и други правци“, рече Зеленски во своето обраќање.

Руските сили се обидуваат да добијат контрола врз градот Бахмут, се борат за контрола на блиската рута за снабдување на украинските сили и се обидуваат да го заземат рудникот за јаглен Вукледар, на околу 120 километри југозападно од Бахмут, во источниот регион Доњецк.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот