Крвава битка за Триполи: Тенкови на улиците, настрадаа 21 лице (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Крвава битка за Триполи: Тенкови на улиците, настрадаа 21 лице (ВИДЕО)

Претходно Обединетите нации ги повика завојуваните страни на двочасовен прекин на огнот за да се евакуираат жртвите и цивилите, но и покрај тоа судирот продолжи, пренесува „Би-Би-Си“.

Најмалку 21 лице загина, а 90 се ранети во судирите близу Триполи, соопшти меѓународно признатата влада на Либија.

Претходно Обединетите нации ги повикаа завојуваните страни на двочасовен прекин на огнот за да се евакуираат жртвите и цивилите, но и покрај тоа судирот продолжи, пренесува „Би-Би-Си“.

Силите под команда на владата на Триполи, кои се признати од Обединетите нации, објавија дека започнуваат операција „Вулкан на гневот“ за одбрана на престолнината на Либија. Најжестоките борби се случиле ноќеска на меѓународниот аеродром 15 километри од Триполи, каде што Калиф Хафтар прогласи дека го заземал подрачјето кое дотогаш им припаѓало на владините сили.

Лидерот на меѓународно непризнатата администрација и Либиска национална армија, Калиф Хафтар, соопшти дека во судирите убиени се 14 владини војници.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close