21.8 C
Скопје

Крстевски: Очекувам прво место во групата, хендикеп е отсуството на Стојановски!

Бојан Крстевски е еден од репрезентативците кои играа против нашите ново-стари ривали, сега во вториот круг од претквалификациите за пласман на Светскиот Куп во 2023 година.

Добро се сеќава на дуелите Швајцарија и Словачка во претходниот квалификациски циклус. Тој е оптимист дека можеме исто да поминеме и во овој циклус, да завршиме на првата позиција на табелата во групата „Ф“.

– Швајцарија и Словачка ни се добро познати противници. Игравме со нив во еден циклус и остваривме три победи и еден пораз и го освоивме првото место. Очекувам да ги повториме тие резултати и повторно да завршиме како првопласирани што воопшто не значи дека ќе биде лесно – вели високото крило на нашиот национален сениорски состав.

Кошаркарите ги дознаа првите ривали на патот кон Мундобаскетот 2023

Во претквалификациите за ЕП 2022, во 2017 и 2018 година триумфиравме двапати над Словаците (66:74 и 87:74), еднаш победивме против Швајцарците дома (83:68), но загубивме на гости со 85:79.

Крстевски не се залажува со резултатите во минатото. Напротив повикува на внимателност за дуелите кои ќе се играат во август. Апострофира уште еден и тоа како важен момент, отсуството на капитенот Војдан Стојановски.

– Швајцарија може да биде многу незгодна, ја изненади Србија во претходните квалификации. Исто така Словачка има искусни и квалитетни играчи. И затоа не можеме да спиеме на тоа уво дека ќе успееме само поради добрите резултати во поранешните дуели. Голем хендикеп за нас ќе биде отсуството на капитенот Војдан Стојановски. Но, имаме многу млади кошаркари кои сигурен сум дека ќе ја искористат шансата и ќе се истакнат во овие претквалификации – додава Крстевски.

Поврзани вести

Останаа уште само пет празни места во нокаут-фазата на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

Остави Коментар