Кривокапиќ: Ја споделувам мојата тага со граѓаните на Северна Македонија и Бугарија

Здравко Кривокапиќ
Здравко Кривокапиќ / Фото: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Премиерот на Црна Гора Здравко Кривокапиќ денеска изјави дека споделува огромна тага со премиерите и граѓаните на Северна Македонија и Бугарија поради автобуската несреќа кај Софија во која загинаа 46 лица, главно патници од Северна Македонија.

– Затекнат сум од трагичната вест дека недалеку од Софија се случи тешка сообраќајна несреќа во која загинаа најмалку 46 лица, главно граѓани на Северна Македонија. Споделувам неизмерна тага со премиерите и сите граѓани на двете пријателски земји, напиша Кривокапиќ на Твитер.

Најмалку 46 лица, повеќето од Северна Македонија, загинаа откако се запали автобус на автопат во западниот дел на Бугарија.

Извор: МИА

Видео на денот