1 C
Скопје

Кривокапиќ вети: Црна Гора ќе им даде двојно државјанство и на Србите

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ најави дека по 12 години Црна Гора конечно би можела да им дозволи на своите граѓани да имаат двојно државјанство – црногорско и српско како решение за еден од горливите проблеми во односите меѓу двете држави.

Кривокапиќ оваа информација ја сподели на Твитер.

– Голем број граѓани кои со години живеат во Црна Гора, а не добиле државјанство на нашата земја заслужиле тоа прашање конечнпо да се реши. Владата на Црна Гора во наредниот период ќе пристапи кон решавање на овој проблем, истакна Кривокапиќ.

Прочитајте и...  Ахмети: Сите разлики меѓу нас се надминати

Инаку, според Законот за црногорско државјанство Црна Гора уште од 2008 година не дозволува двојно државјанство – црногорско и српско. Таквиот закон се толкуваше на два начини: како заштита на црногорскиот идентитет, антисрпска политика или останување на одредени партии на власт со тоа што црногорските Срби не можат да гласаат на избори. Речиси на сите други припадници на нациите во Црна Гора не им е забрането двојното државјанство.

Можноста граѓаните, покрај црногорско да извадат и српско државјанство претставниците на поранешната власт ја гледаа како опасност за проектот „независна Црна Гора“. Тврдеа дека тоа би можело да ја отежне работата на државната администрација и да доведе до тоа во Црна Гора да има повеќе граѓани, со например српско отколку со црногорско државјанство.

Прочитајте и...  Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Исто така, припадниците на поранешниот режим сметаа дека Црна Гора како мала држава лесно би можела да биде жртва на политички инженеринг и дека голем број на нови гласачи може комплетно да ја смени политичката сцена.

Сепак, до промена на власта дојде и без промена на спорниот закон. Судејќи по се, токму промената на власта ќе доведе до промена на Законот за црногорско државјанство, а не обратно.

Интересен е податокот дека српските државјани, не можат да стана државјани на повеќе од 150 држави во целиот свет. Од 28 членки на ЕУ, само Германија, Данска и земјите од Бенелекс спречуваат двојни пасоши, односно услов за прием на нивното државјанство е одрекување од постоечкото. Во таа група беше и Црна Гора.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Масакр на протестите во Мјанмар: Војската пукаше врз демонстрантите - 18 загинати

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар