Кривични против три лица за производство и шверц на дрога

Албански државјанин и двајца жители на Дебар заработија кривични пријави за „неовластено производство и промет на дрога” и „помагање”.

-Оделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривична пријава против Ф.Ц.(33) од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори”.Во исто време поднесена е кривична пријава и против К.К.(33) и А.С.(26), двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање”, изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Според него, првопријавениот, во месноста „Врабич”, во близина на регионалниот пат Дебар – Струга, во грмушка сокрил вреќа во која имало 5 килограми и 480 грама опојна дрога марихуана.

Прочитајте и...  Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии" за брз проток на работници

Тој бил затекнат во момент кога ја препакувал дрогата, а по кратко време со патнички возило пристигнале второ и трето пријавените кои требало да ја преземат дрогата во помали пакувања.

Поврзани вести

Во Аеродром претепано 16-годишно момче и уште неколку тепачки низ Скопје

Слободен печат

Во Мала Речица уапсен газда на локал

Слободен печат

Претрес во велешко, приведено лице поради палење автомобил

Слободен печат

Автобус и три автомобила се судрија во Сопиште, повредени неколку лица

Слободен печат

Во Берово уапсени тројца мигранти од Сирија

Починат маж донесен во Ургентен центар, додека пиел чај му се слошило

Слободен печат

Остави Коментар