Кривични пријави за 22 полицајци заради протерувањето на ѓуленистите од Косово

Косовското Специјално обвинителство потврди денеска дека примило кривични пријави од страна на Полицискиот инспекторат на Косово за 22 полициски службеници во врска со протерувањето, пред повеќе од една година, на шест државјани на Турција, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението за медиуми на косовското обвинителство, и пред покренувањето на кривичните пријави за припадниците на полицијата, во врска со случајот се повикани на распит и други лица за кои постојат индиции дека се поврзани со случајот.

Станува збор за случајот од март 2018 година, познат како „случај ѓуленисти”, во кој шестмина турски државјани, наставен кадар во турски колеџи во Косово, беа депортирани во Турција на барање на властите во Анкара, кои ги сомничат дека се припадници на илегалното „движење ФАТО”. Ова движење, за кое Анкара тврди дека е предводено од верскиот лидер во егзил Фетулах Ѓулен, според турските власти, го организира неуспешниот државен удар во јули 2016 година.

На протерувањето од Косово на наводните ѓуленисти остро реагираа повеќе западни држави, како и голем дел од косовската јавност, а и премиерот Рамуш Харадинај изјави дека немал информации за подготвувањето и извршувањето на операцијата и побара одговорност од организаторите.

Како главен организатор, односно налогодавач на протерувањето, извршено крајно дискретно од страна на косовските служби, во соработка со турските тајни служби, во медимите се споменува косовскиот претседател Хашим Тачи, кому неговиот турски колега Ердоган му изрази јавна благодарност за „кооперативноста”. Истовремено, на Харадинај, кој изрази загриженост поради протерувањата, Ердоган му порача дека „лидерите како него ќе ги смени народот”.

Во јуни минатата година Собранието на Косово основа Истражна комисија за расветлување на случајот, но за сега се уште нема никакви конкретни резултати од истрагата.

Прочитајте и...  Странските експерти не можат со месеци да добијат работна виза, дури и се одбивани

Прочитај повеќе

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат

Додик: Ситуацијата во БиХ е најтешка од времето на Дејтонскиот мировен договор

Слободен печат

Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен печат

Шпанија ќе ги ограничи рекламните огласи за обложување преку Интернет

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат