Кривична за поранешниот градоначалник на Кавадарци

Полицијата од Кавадарци поднесе кривична пријава против А.П.(50) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.

Според МВР, од 2010 до 2013 пријавениот, како градоначалник на општина Кавадарци, без донесена одлука за донесување на детален урбанистички план за изградба на „Зелен пазар“, избрал фирма од Прилеп за изработка на идеен и основен проект за изградба на наведениот објект.

Притоа, тој во три наврати на таа фирма ѝ исплатил вкупно 2.689.800 денари за наведените услуги. По изготвувањето на проектот и донесувањето на генерален урбанистички план за наведениот објект, пријавениот, не ја спровел одлуката на Советот на општина Кавадарци за расчистување на имотно – правните односи при изградба на објектот, по што објектот не бил изграден.

Прочитајте и...  Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Поранешниот градоначалник според МВР ѝ овозможил на фирмата од Прилеп да заработи 2.689.800 денари на штета на Буџетот на општина Кавадарци.

Прочитај повеќе

Еко-активистите ќе ги расчистуваат недоразбирањата околу депонијата „Русино“

СДСМ: Мерката од 14.500 денари по вработен им помогна на околу 120.000 вработени

Слободен печат

Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците, да ги почитуваме мерките

Слободен печат

Уапсена Канаѓанката која му се закануваше на Трамп

Слободен печат

Носете заштитни маски, МВР казни 746 лица

Слободен печат

Продолжуваат антивладините протести во Бугарија: Демонстрантите бараат „независност од мафијата“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Освен егзотични овошја, увезуваме и леб со продолжен рок на траење

Казнети 325 несовесни возачи, од кои 128 возеле со пречекорена брзина

Слободен печат

Рохани со остар говор спрема Вашингтон: Иран под притисок на САД се чувствува како Џорџ Флојд

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Над 40 илјади лица останаа без работа, а над 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија

Слободен печат

Пендаровски со сопругата домаќини на камерен концерт на млади музичари од Фондацијата „Томислав Зографски” (ФОТО)

Слободен печат

Путин понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН

Слободен печат