Кривична за поранешниот градоначалник на Кавадарци

Полицијата од Кавадарци поднесе кривична пријава против А.П.(50) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.

Според МВР, од 2010 до 2013 пријавениот, како градоначалник на општина Кавадарци, без донесена одлука за донесување на детален урбанистички план за изградба на „Зелен пазар“, избрал фирма од Прилеп за изработка на идеен и основен проект за изградба на наведениот објект.

Притоа, тој во три наврати на таа фирма ѝ исплатил вкупно 2.689.800 денари за наведените услуги. По изготвувањето на проектот и донесувањето на генерален урбанистички план за наведениот објект, пријавениот, не ја спровел одлуката на Советот на општина Кавадарци за расчистување на имотно – правните односи при изградба на објектот, по што објектот не бил изграден.

Прочитајте и...  СЗО: Изминатиот ден се регистрирани над 176.000 нови случаи на коронавирус

Поранешниот градоначалник според МВР ѝ овозможил на фирмата од Прилеп да заработи 2.689.800 денари на штета на Буџетот на општина Кавадарци.

Прочитај повеќе

Чулев: Ниту едно прекршување на законот или попречување на избирачкото право нема да остане несанкционирано

Слободен печат

Расте бројот на жртви во експлозијата во фабрика во Турција

Слободен печат

Филипче: Границите остануваат отворени додека не се добијат информации за епидемиолошката слика од соседните земји

Слободен печат

Макрадули: Ковид-епидемијата не влијае врз инвестициите, си дадовме задача да не постои државен објект кој не е енергетски ефикасен

Слободен печат

Поголема група мигранти забележана во близина на границата со Северна Македонија

Слободен печат

ЕУ ќе инвестира милијарда евра во проекти за чиста технологија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потешко повреден работник на изградба на објект во Аеродром

Слободен печат

Во последните 24 часа регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19, 7 лица починаа

Слободен печат

Шпанските банки размислуваат за трајно затворање на дел од филијалите

Слободен печат

Мисајловски: Ветуваме нови странски инвестиции и отвoрање нови работни места

Слободен печат

Цената на нафтата на „корона нишалка“

Слободен печат

Јужнокорејскиот Парламент прогласи тревога, пратеник бил заразен со коронавирус

Слободен печат