Кривична пријава против Вучиќ, ќе се дознае дали тој соработувал со Беливук

Фото: Predrag Milosavljevic / Xinhua News / Profimedia

Потпретседателот на Главниот одбор на Српската напредна партија (СНС), Милош Вучевиќ изјави дека денеска ќе бидат испратени кривични пријави против претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Министерот за внатрешни работи, Александар Вулин до државното јавно обвинителство, поради доказите кои излегоа во медиумите кои ги поврзуваа српските функционери со криминалната група на Вељко Беливук, пренесува Блиц

Како што изјавил Вучевиќ, во пријавата се бара обвинителството да ги утврди сите факти за да може „јавноста да го добие одговорот кој го заслужува“, пренесува Н1. 

Претседателот на СНС, Александар Вучиќ веќе го најави овој потег, велејќи дека на тој начин ќе се потврди дали тој и Вунин соработувале со Беливук. 

Детали за акцијата во која „падна“ групата на Беливук

Видео на денот