Кривична пријава за објавена шпионска фотографија на МВР на портал

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Д.Д. од Скопје, правен субјект од Скопје и М.С. од Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „оддавање на службена тајна“.

На 14.07.2020 првопријавениот, сопственик и управител на второпријавеното правно лице, коe билo и сопственик на интернет-веб страна, како и третопријавениот, сопственик на друга интернет-веб страна, објавиле фотографија со податоци од класифицирани информации со кои располага само МВР, при што класифицираните информации ги направиле достапни на јавноста преку објавени содржини на уреден текст и фотографија на наведените интернет-веб страни.

Прочитајте и...  МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство во случајот со фемицид во Гостивар

Поврзани вести

Изречени над 200 санкции за прекршоци во сообраќајот во Чаир

Слободен печат

Пред зграда во Кисела Вода нападната жена

Слободен печат

Скопјанец починал на работното место

Слободен печат

Кривична пријава за Кичевец за „овозможување употреба на наркотични дроги”

Слободен печат

Поранешниот градоначалник на Чашка обвинет за злоупотреба на службената положба

Слободен печат

ФОТО: Претреси во Сингелиќ, пронајдени се пиштоли и куршуми

Слободен печат

Остави Коментар