6.8 C
Скопје

Кривична пријава за 14 лица за прослава во затворен простор

За организирање прослава во затворен простор, вкупно 14 лица од село Двориште заработиле кривична пријава од беровската полиција. Во соопштението од полицијата стои дека лицата се товарат за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.
– Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово до Основно јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против Ј.К.(40), Х.М.(21), К.С.(41), Д.К.(54), Д.М.(43), С.К.(37), З.Ч.(40), Т.К.(31), П.К.(58), Б.П.(30), Б.К.(25), Н.Џ.(22), Д.Џ.(26) и Т.К.(40), сите од село Двориште, беровско, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик – се вели во информацијата од беровската полиција.
Како што стои во нивното соопштение, пријавените на 13.01.2021 околу 1 часот во продавница во Двориште организирале и учествувале во прослава во затворен простор, со што постапиле спротивно на здравствените прописи со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на ширење на заразната болест Ковид 19.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар