Кривична одговорност за прославата на Велигден во Бигорски, бара Алијансата на Албанците

Оттаму бараат надлежните органи, полицијата и обвинителството да го испитаат случајот и да преземат мерки согласно кривичната постапка за организаторите и учесниците.

Стотици православни христијани се собраа синоќа во црквата Бигорски за да го прослават Велигден, не почитувајќи го полицискиот час, препораките и мерките за спречување на вирусот, реагира Алијансата на Албанците на Зијадин Села.

Оттаму бараат надлежните органи, полицијата и обвинителството да го испитаат случајот и да преземат мерки согласно кривичната постапка за организаторите и учесниците.

  • Овој случај претставува скандал, кршење на сите мерки, почнувајќи од спречувањето на движењето за време на велигденските празници и во исто време нарушување на јавното здравје на граѓаните. Православните верници, покрај тоа што не го почитуваа полицискиот час, не ја почитуваа ниту препорачаната социјална дистанца и не носеа маски и ракавици, што во овој случај тие можат да бидат извор на масовна инфекција за ширење на ковид-19“- се наведува во партиското соопштение.
Прочитајте и...  Адвокатот на ветеранската организација на ОВК: Харадинај и Гуцати се во Хаг, обвинети се за попречување правда

Коментари со недолична содржина се споделуваат и на Фејсбук-постот од министерот за здравство, Венко Филипче, каде се вели дека синоќа не се преземале мерки за Велигден, бидејќи во црквите имало масовни собири на христијани.

 

Publiée par Agim Kerimi sur Dimanche 19 avril 2020

 

Братството на Свештената Бигорска Обител попладнево преку соопштение, како што наведува, одговори на соопштението на партијата на Зијадин Села. Прочитајте го одговорот ТУКА.

Велигденска литургија во празни храмови, празникот каков што не се памети (ВИДЕО)

 

 

 

Прочитај повеќе

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат

Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Слободен печат

Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Слободен печат

Превентива и ран скрининг клучни за намалување на ризикот од појава на рак на дојка

Слободен печат