Критиките на Абе ги налутија Севернокорејците: Тој е идиот и негативец

Северна Кореја го нарече јапонскиот премиер Шинѕо Абе „идиот“, откако тој го критикуваше нивното неодамнешно тестирање на оружје, пренесе „Гулф њуз“.

Во изјавата препишана на официјалното лице од министерството за надворешни работи, Сонг Ил-хо, Северна Кореа го опишала Абе како „идиот и негативец“, кој според нив прекумерно реагирал на тестирањето и се однесувал како „Северна Кореја да фрлиле нуклеарна бомба на територијата на Јапонија“.

Изјавата на Ил-хо исто така ја исмејала и желбата на Абе да се сретне со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, кој кажа дека „тие го советуваат да не сонува да стапне во Пјонгјанг“, главниот град на Северна Кореја, откако ги навредил „мерките за самоодбрана“ на земјата.

Прочитајте и...  И осличот од Аргентина е домашен, ако е спакуван кај нас

Од Северна Кореја изјавија дека го спровеле нивното трето пробно истрелање на „супер-големи“ ракети од новиот систем минатата недела, иако јапонското Министерство за одбрана го процени како балистичко оружје.

Јапонската влада немаше реакција по изјавата од Севернокорејците.

Северна Кореја често упатуваше груби навреди кон странски лидери и политичари, откако тие критикуваа нивните чекори и делувања. Меѓу нив, освен јапонскиот премиер Абе, се најде и поранешниот американски претседател Барак Омаба и поранешната претседателка на Јужна Кореја Парк Геун-хје, првата жена-лидер на оваа земја.

За време на тензиите кои се создадоа за време на севернокорејското тестирање на ракети во 2017 година, Ким го нарече американскиот претседател Доналд Трамп „ментално пореметен сенилен старец од САД“, откако тој изјави дека „тотално ќе ја уништи Северна Кореја“ доколку биде принуден да се брани од нив.

Прочитајте и...  Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Во мај, Севернокорејците го нарекоа кандидатот за претседател од редовите на демократите, Џо Бајден, „будала со ниска интелигенција“ и „имбецил кој нема основни квалитети како човечко суштество, откако тој го нарече Ким Јонг-ун тиранин за време на еден негов говор.

Прочитај повеќе

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат