Критики колку сакаш, губиме со 40-60 разлика, „резил за државата“!

Како дел од групата Ц, нашата јуниорска репрезентација не успеа да запише триумф и се пласира на последното, шесто место, зад Грција, Романија, Ирска, Словачка и Австрија против кои разигруваше во оваа прва фаза.

Во првиот натпревар од оваа фаза нашите јуниорки разигруваа против Велика Британија и во интензивно резултатски тесен натпревар запишаа пораз.

Следеше натпревар против соодветната национална селекција на Албанија. На овој натпревар го запишавме првиот триумф, а потоа и вториот против селекцијата на Косово против против која исто така забележавме победа и на крајот беше освоена 21 позиција во шампионатот.

fiba.basketball/europe

Селекторот Жаклина Стојановска се огласи после завршувањето на ЕП со една длабока анализа и каде треба да се поправи за во иднина да има подобри резултати.

Прочитајте и...  Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Таа обвинува дека не може да се има добар пласман во подготвителен период од 30 дена, не земајќи ја реалната ситуација.

– Добар спортски пласман на било кое првенство не може да се создаде во подготвителен период од 30 дена. Се создава години наназад, во клубовите, во домашното првенство, низ многу натпревари, низ тројно повеќе тренинзи и низ многу порази и победи. Ова, за жал го немаме како систем веќе 20 години, женската сениорска кошарка фигурира скоро само на хартија, со мал интерес и за играње и за развој, имаме вкупен број на 50 регистрирани сениорски кошаркарки, од кои повеќето имаат по 2 или 3 тренинзи недело, што е на ранг на рекреација – вели Стојановска.

Прочитајте и...  Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Целиот коментар на Стојановска можете да го прочитате на нејзиниот Фејсбук профил:

Прочитај повеќе

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат