Критичар на претседателот Си Џинпинг зад решетки за поткуп: Кина осуди бизнисмен на 18 години затвор

Кина го осуди тајкунот за недвижнини, Рен Жиџианг, кој инаку е жесток критичар на претседателот Си Џинпинг, на 18 години затвор поради наводно давање поткуп, јави агенцијата ДПА.

Тој во јули беше избркан од Комунистичката партија, откако беше обвинет за „спогодба со неговите деца за стекнување неограничено богатство”.

Поранешниот претседател на компанијата „Huayuan Properties”, претходно го критикуваше одговорот на претседстелот Си Џинпинг на епидемијата на коронавирус, појасни германската агенција.

Прочитајте и...  Османи: Не постои друго решение со Бугарија освен спроведување на Договорот за добрососедство

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian