Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Намерните физички напади врз лица над 15 години (вклучително и семејно насилство) се намали за 33 отсто. Но, учеството на семејното насилство забележа „нагло зголемување во март”, по падот во февруари

Злосторствата и прекршоците регистрирани од полицијата и жандармеријата во Франција, забележаа силен пад во март во однос на февруари, како резултат на ефектите од мерките за ограничување, јави дописникот на МИА..

Овие бројки ги соопшти статистичката служба на Министерството за внатрешни работи на Франција. Во контекст кога населението е повикано да остани дома од 17 март, намалувањето е во просек околу 45 отсто за повеќето индикатори. Од министерството се забележува дека толкувањето на овие намалувања е „многу комплексно од неколку причини”.

-Најпрво, мерките силно влијаеа на условите за поднесување поплаки од жртвите и од силите на редот. Тогаш, одредени форми на деликвенција не можат да се направат во контекст на ограничени мерки на движење, додека другите се зголемија. Вистинските последици од овие мерки, ќе станат видливи само во наредниот месец (и).

Намерните физички напади врз лица над 15 години (вклучително и семејно насилство) се намали за 33 отсто. Но, учеството на семејното насилство забележа „нагло зголемување во март”, по падот во февруари

На 26 март, министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер истакна дека семејното насилство се зголемило за 32 отсто  во руралните зони под надлежност на жандармеријата и за 36 отсто во урбаните зони каде е одговорна префектурата на париската полиција, ова по воведувањето на задолжителните мерки.

Најзначајното намалување (-51 отсто) се однесува на грабежи без насилство врз луѓе, проследено со грабежи без оружје (-45 отсто), кражби во домовите (-44 отсто) и грабежи со оружје (-43 отсто) . Кражбите на возилата се намалени за 37 отсто, а убиствата се стабилни со 70 дела, како  и во февруари.

Прочитајте и...  Израелски полицајци убија невооружен Палестинец со посебни потреби

Прочитај повеќе

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Белград нападнат лидерот на Слободните граѓани, актерот Сергеј Трифуновиќ

Слободен печат

Директорот на БЈБ Тасевски побара полицијата да биде ослободена од партиската политика

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Пијанечко-малешевскиот регион и по една недела нема нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Шпанската влада сака уште едно, последно продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Соопштение на ТВ24 по веста дека Зекири има коронавирус

Слободен печат

Јанушев кој со Зекири учествуваше на дебатна емисија се тестирал, ги чека резултатите

Слободен печат

Реакција на српскиот министер Вулин: Ако иконографите се неважни, што не се фотографирала Шекеринска и со кукаст крст

Слободен печат

Шекеринска: Реагираат тие кои дури девет години коалицираа со Дехари

Слободен печат