Кригистан со статуа му се заблагодари на Путин за позајмени пари

Статуата на рускиот претседател Владимир Путин, висока 2,5 метри, беше официјално откриена во ски-центар во Киргистан, откако основачот на ски-центарот доби заем од 1,2 милиони американски долари од Рускиот фонд за развој.

Споменикот, подигнат во минатиот месец во одморалиште 30 километри од Бишкек, го прикажува Путин во костум, како гледа во долината.

Директорот на одморалиштето Акбар Розиев рече дека на тој начин сакал да изрази благодарност за заемот.

Прочитајте и...  Белата куќа: Помладиот брат на Доналд Трамп пренесен на болничко лекување

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат