Кремљ потврди: Путин во посета на Северна Кореја на 18 и 19 јуни

Владимир Путин / Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Северна Кореја на 18 и 19 јуни, соопшти денеска Кремљ.

Северна Кореја е обвинета за снабдување на Москва со муниција за нејзината офанзива во Украина.

Путин ќе патува на покана на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, се вели во соопштението на Кремљ, опишувајќи ја посетата како пријателска.

По посетата на Северна Кореја, Путин на 19 и 20 јуни ќе го посети и Виетнам.

Посетата на Путин на Виетнам уследи по одлуката на таа земја да не испрати свој претставник на самитот во Украина во Швајцарија викендов, туку да испрати заменик-министер за надворешни работи на состанокот на групата БРИКС во Русија претходно оваа недела.

Опасното пријателство на Путин и Ким

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот