9 C
Скопје

Кремљ: Загрижени сме за состојбата во Ерменија

Кремљ денес изрази загриженост за состојбата во Ерменија, во која премиерот на Никол Пашијанин го обвини генералшабот на војската за обид за државен удар, пренесе агенцијата Бета.

„Ја следиме со загриженост состојбата во Ерменија и секако повикуваме на смиреност“, изјави протпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

Војската побара оставка од Пашијанин, а тој ова барање го оцени како обид за државен удар, по што го смени шефот на генералштабот. Во главниот град има протести и барања за негова оставка, а тој заедно со неговите поддржувачи денес излезе во Ереван и кажа дека војската и воените сили му случат на народот и на државата.

Прочитајте и...  Никакви препораки не важат во автобусите, тие се преполни со патници

Поврзани вести

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Слободен печат

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Остави Коментар