Кремљ тврди: Руски научници се под надѕор на странски шпиони 24 часа на ден - Слободен печат

Кремљ тврди: Руски научници се под надѕор на странски шпиони 24 часа на ден

Руските научници се под надѕор на странски шпиони 24 часа на ден, соопшти Кремљ, во моменти кога во научните кругови владее загриженост поради новите рестрикции кон контактите со странство.

Руското Министерство за образование и наука најави зајакнување на контролите на состаноците на кои учествуваат странци и го ограничиле нивното присуство во научните институти, како и нивната употреба на електронски уреди.

Многумина руски истражители ги осудиле овие мерки кои ги сметаат за апсурдни и нереални.

Тие оцениле дека мерките можат само да ја зголемат изолацијата на Русија и дека им ја загрозуваат работата.

Исто така, стравуваат од враќање на советската ера, кога научниците можеле да дат на состаноци со странски колеги единствено во придружба на трети лица.

Прочитај повеќе

Албанската мафија меѓу најактивните криминални групи во Италија

Слободен печат

САД: Киднапирано девојче преку Снепчет се спаси од силувачи

Слободен печат

Макрон евакуиран, демонстранти се обиделе да влезат во театар кадешто гледал претстава

Слободен печат

Харадинај го одликуваше Вилијам Вокер

Слободен печат

Кина: Уште четири лица инфицирани од корона-вирусот

Слободен печат

Оружен напад напад во САД: Полицијата уапси напаѓач кој усмрти едно и рани четири лица

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − eighteen =

Прочитај повеќе

Русија сега располага со девизни резерви и злато во вредност од 557,5 милијарди долари

Слободен печат

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Слободен печат

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс