Кражбите во гостиварскиот регион намалени за половина

Зголемен број на расветлени случаи и намалување на криминалот во гостиварскиот регион е забележан во статистиката на СВР Тетово од почетокот на годинава. Во петте месеци се бележи и намалување на вкупниот број случени сообраќајни несреќи.

Од јануари, па сé до крајот на мај вкупниот криминалитет на поширокото гостиварско подрачје, во споредба со истиот период лани, бележи намалување за 13 проценти. Во истиот период се бележи пораст за 70 проценти на откривачката функција, односно расветлување и реализација.

Според портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски бројот на кражбите е намален во голема мера, а нивното расветлување е зголемено.

– Во делот на класичниот криминалитет, кој и годинава е најзастапен на ова подрачје, намалувањето изнесува 40 проценти (кражби, разбојништва измами). Обичните кражби се намалени за 50 проценти, а толку изнесува и намалувањетои кај тешките кражби. Во овој период зголемена е за 30 пати откривачката функција кај економскиот криминалитет, вели Јосифоски.

Прочитајте и...  Нападната полициска службеничка која извршувала службени задачи

Во оваа област во изминативе пет месеци, биле изготвени 124 кривични пријави против 148 сторители. Со нив се опфатени и седум странски државјани. Меѓу пријавените субјекти се и оние кои добиле пријави по член 206 од Кривичниот законик, а 10 угостителски објекти биле времено затворени.

Првото полугодие поминува и со 60 проценти намалување на кривичните дела од областа на неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги. Додека, незначително е намален бројот на прекршоците против јавниот ред и мир. Споредено со лани ова намалување изнесува три и пол проценти. Полицијата поднела вкупно 40 прекршочни барања против 55 сторители.

Ограниченото движење придонело и за намалување на вкупниот број случени сообраќајни несреќи кој е опаднат за 20 проценти. Покрај материјалната штета, претежно поминале со полесни последици.

Прочитајте и...  Две лица повредени во пожар во Визбегово (ФОТО)

Прочитај повеќе

Охриѓанец затаил данок во висина од над два милиона денари

Слободен печат

Жител на Кочани нападнал малолетници и со метална цевка се заканувал на полицајци

Слободен печат

Две лица повредени во пожар во Визбегово (ФОТО)

Слободен печат

Тело на мртва жена најдено во стан во Велес, соседите пријавиле непријатна миризба

Слободен печат

Нападната полициска службеничка која извршувала службени задачи

Слободен печат

Штипјанец заврши во станица откако да нападнал својата сопруга

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Млад возач тешко повреден во сообраќајна несреќа

Дете од Скопје повредено во сообраќајка

Загина моторџија во Тетовско

Крвнички убиена жена од Шуто Оризари

Горан Наумовски

Поради долг тетовец нападат со вила

Слободен печат

Мајка и ќерка нападнати од лице вработено како обезбедување во Сити мол

Слободен печат