6 C
Скопје

Кратка историја за Меѓународниот ден на жената: Зошто го славиме 8 март?

Меѓународниот ден на жената постои во различни форми низ целиот свет повеќе од 100 години. Секоја година 8 март претставува глобално славење на жените и нивните достигнувања.

Денес е ден кој е обид за подигање на свеста за прашањата што ги засегаат жените ширум светот, истакнувајќи ги иницијативите и кампањите насочени кон подобрување на животот на жените и зголемување на родовиот паритет – еднаквост помеѓу мажите и жените.

unsplash

Главните цели на Меѓународниот ден на жената се „славење на достигнувањата, подигање на свеста за еднаквоста на жените и родова рамноправност.

Дали сте знаеле дека официјалните бои поврзани со Меѓународниот ден на жената се виолетовата, што претставува правда и достоинство, зелената која ја претставува надежта, и белата како симбол на чистотата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Мајка стана вирален хит на „ТикТок“: Откако нејзиниот син одбивал да си ја среди собата, му ги фрлила сите играчки во ѓубре

unsplash

Меѓународниот ден на жената постои во различни форми низ целиот свет повеќе од 100 години. И претставува фузија од различни движења на трудот и социјалната правда. Денот на жената за прв пат бил одбележан во Соединетите држави во 1909 година, а во Австрија, Данска, Германија и Швајцарија почнал да се слави дури во 1911 година. Од 1975 година, овој ден бил „официјално“ признаен од Обединетите нации.

facebook
Клара Цеткин и Роза Луксембург, 1910 година / Фото: Фејсбук

Кој бил мозокот зад сево ова? На многу начини, тоа било заеднички напор – резултат на бројни движења и активности. Но, ако сакаме да бидеме конкретни, тоа беше жената по име Клара Цеткин – германски марксистички теоретичар, активист и борец за правата на жената која прва ја предложила идејата за Меѓународниот ден на жената.

Прочитајте и...  Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

На конференцијата во Копенхаген на повеќе од 100 работнички од различни земји, Цеткин предложила секоја земја да го слави денот на жената на истиот датум – секоја година. Нејзиниот предлог бил едногласно усвоен!

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

Славниот модел се огласи на социјалните мрежи еден месец откако го роди својот син

Слободен Печат

Северина по 17 години проговори за секс-снимката од јахтата

Слободен Печат

Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Слободен Печат

ВИДЕО| Ана Николиќ позираше топлес: Нејзините обожаватели се прашуваат за што станува збор

Слободен Печат

Во продолжението на „Сексот и градот“ се враќа старата љубов на Кери Бредшо

Слободен Печат

Остави Коментар