15 C
Скопје

Кралското семејство достоинствено го испраќа принцот Филип до неговото вечно почивалиште: Сите погледи насочени кон браќата Вилијам и Хари

Кралското семејство го испраќа принцот Филип до неговото вечно почивалиште, достоинствено и во согласност со епидемиолошките мерки и неговите желби.

Сопругот на кралицата Елизабета Втора ќе биде погребан во капелата Сент Џорџ до кој беше пренесен од замокот Виндзор со „Ланд Ровер“, кој тој самиот помогнал да се редизајнира за неговиот погреб.

Прицот Филип го планирал својот погреб со воена прецизност, не оставајќи ништо на случајноста, но без многу помпезност, како што тој самиот побарал.

Profimedia
Profimedia

Поради строгите епидемиолошки мерки, на само 30 лица им беше дозволено да бидат присутни на погребот, вклучувајќи ги членовите на потесното семејство на принцот, децата и внуците со своите партнери, неговите тројца внуци, потомци на неговите сестри од Германија и добрата пријателка на принцот грофицата Маунтбатн од Бурма.

Точно во 15.41 часот, членовите на кралското семејство застанаа на своите места и ја започнаа поворката, а неколку минути подоцна им се придружи и кралицата Елизабета Втора во официјалниот автомобил „Бентли“ и се упатија кон капелата, по што беше испукан почесен оган.

Во поворката зад ковчегот, одеа децата на починатиот принц, внуците, а потоа и другите роднини.

EPA-EFE
EPA-EFE/Dave Jenkins

Точно во 16 часот се одржа едноминутно молчење за починатиот принц, по што ковчегот беше внесен во капелата Сент Џорџ.

Внатре во капелата, членовите на семејството седеа со заштитни маски почитувајќи ги строгите епидемиолошки мерки, оддалечени два метра едни од други, освен ако не се членови на исто семејство. Кралицата Елизабета седеше сама.

Поради обичаите и традициите кои датираат од далечното минато, принцот Чарлс и Едвард, принцезата Ана, како и внуците Вилијам и Хари поради воените чинови, требаше да носат воени униформи на погребот, овој пат ова не се случи. Наместо униформи, тие се појават во свечена облека во црна боја во знак на жалост.

Оваа одлука кралицата ја донела за да го спаси срамот на принцот Хари кој беше лишен од почесните воени чинови откако го напушти британското кралско семејство, но и поради принцот Ендру кој сè уште не сведочел за случајот со починатиот сексуален престапник Џефри Епштајн.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ExtraTV (@extratv)

Но, сите погледи секако беа насочени кон браќата Вилијам и Хари, кои после долго време, за прв пат беа видени заедно во јавноста. Со цел да се минимизира нивната интеракција, во поворката зад ковчегот, тие дури и не одеа рамо до рамо. Нивниот братучед Питер Филипс, синот на принцезата Ана, стоеше меѓу нив што дополнително предизвика шпекулации за односот на двајцата браќа.

Ковчегот на принцот Филип беше пренесен во капелата со специјално редизајниран „Land Rover Defender TD5 130“, за што тој самиот помогнал да се дизајнира.

epa-efe
EPA-EFE/ Sgt Jimmy Wise

Возилото било специјално направено за да го држи ковчегот на место во војничко зелена боја што ја побарал војводата. Тој започнал да работи дизајн на возилото за сопствениот погреб уште во 2003 година, кога наполни 82 години. А последните корекции ги направил во 2019 година, кога наполни 98 години.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

По долга борба со болеста почина актерот Феџа Стојановиќ

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Започна снимањето на втората сезона од серијата „Emily in Paris“

Слободен печат

Остави Коментар