Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Суверенот на хашемитското кралство Јордан, кралот Абдула Втори, го распушти Домот на пратениците и на владата и нареди да одржи национални избори, јави националната агенција Петра.

Според агенцијата, јорданскиот монарх „одлуката ја донел во согласност со член 34 на Уставот”. Изборната комисија новите избори веќе ги закажа за 10 ноември.

Долниот дом на Националното собрание брои 130 пратеници, а Горниот дом, Сенатот, се состои од 65 члена назначени од јорданскиот монарх.

Според анкета спроведена меѓу населението во перидот од 24 до 27 септември од страна на Центарот за стратешки студии на Универзитетот во Аман, 51 отсто од испитаниците се за одложување на изборите заради пандемијата на коронавирусот. Воедно, 59 отсто од испитаниците изјавиле и дека нема да излезат на гласање.

Прочитајте и...  Американскиот амбасадор во БиХ: Државата е во неодржлива ситуација

Претходно, поради зголемувањњето на бројот на заразенои со коронавирусот јорданската Влада го поврати режимот на ограничувања од 17 до 30 септември. Училиштата во Аман и другите градови се вратија на онлајн учења. По наредба на Министерството за вакафи, ислам и свети места, службите во џамиите и црквите беа прекинати на две недели. Владините агенции, трговските и услужни претпријатија преминаа на намален обем на работа. Градските власти ги затворија популарните пазари, ресторани и сали за банкет.

Според статистичките податоци, бројот на заразени лица во Јордан изнесува 8.492 лица, а досега во кралството се регистрирани и 45 смртни случаи.

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар