Кралот ја казни љубовницата заради нелојалност, и ги одзеде сите титули и воениот чин

Тајландскиот крал ги одзеде титулите и воениот чин на неговата кралска партнерка, обвинувајќи ја дека се обидува да ја поткопа позицијата на неговата официјална сопруга и сегашната кралица за своја лична корист.

Кралот, 67-годишниот Маха Вајиралонгкорн, го издал овој кралски налог само три месеци откако и ја додели оваа титула на 34- годишната Сининатра Вајиралонгкорн како придружничка на монархот, со што ја оживеа старата традиција на иземање на другата сопруга.

На Сининатра и беше одземена титулата „Чао Кун Фра Синанитра Биласакалајани“, како и другите кралски и воени титули и почести.

Таа, наводно, се побунила кога кралот ја именувал својата долгогодишна партнерка за кралица.

Во мај, кралот ја назначи својата партнерка Сутида Вајиралонгкорн за своја кралица со која се венчале неколку дена пред неговото официјално крунисување.

Прочитајте и...  Средба Нухиу-Смолек: Посветеност во исполнување на заедничките цели, цврста определба за натамошно унапредување на соработката

И Сутида и Сининатра (41) служеле како високи офицери во единиците за безбедност на палатата.

Кралот Маха Вајиралонгкорн зад себе има три бракови.

 

 

Прочитај повеќе

Во куќа во престижен кварт во Париз пронајден труп, таму лежел 30 години

Слободен печат

Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Слободен печат

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Куомо против отворање на училиштата: Може само ако постои паметен план

Слободен печат

И САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Слободен печат

Руски дипломати протерани од Словачка поради шпионажа, Москва не остана должна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зибери: Опцијата за 4 смени со 20 минути час ќе биде главен елемент за ширење на вирусот

Слободен печат

САД ја предупредија Србија за ризикот од купување оружје од Кина

Слободен печат

Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Слободен печат

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Слободен печат

Околу 600.000 хотели во светот почнаа да го прифаќаат биткоинот: Може да се резервира и сега

Слободен печат

Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат