13 C
Скопје

Кралот ја казни љубовницата заради нелојалност, и ги одзеде сите титули и воениот чин

Тајландскиот крал ги одзеде титулите и воениот чин на неговата кралска партнерка, обвинувајќи ја дека се обидува да ја поткопа позицијата на неговата официјална сопруга и сегашната кралица за своја лична корист.

Кралот, 67-годишниот Маха Вајиралонгкорн, го издал овој кралски налог само три месеци откако и ја додели оваа титула на 34- годишната Сининатра Вајиралонгкорн како придружничка на монархот, со што ја оживеа старата традиција на иземање на другата сопруга.

На Сининатра и беше одземена титулата „Чао Кун Фра Синанитра Биласакалајани“, како и другите кралски и воени титули и почести.

Таа, наводно, се побунила кога кралот ја именувал својата долгогодишна партнерка за кралица.

Во мај, кралот ја назначи својата партнерка Сутида Вајиралонгкорн за своја кралица со која се венчале неколку дена пред неговото официјално крунисување.

И Сутида и Сининатра (41) служеле како високи офицери во единиците за безбедност на палатата.

Кралот Маха Вајиралонгкорн зад себе има три бракови.

 

 

Поврзани вести

Вучиќ: Вложија повеќе од 1,2 милијарди евра за да ме срушат од власт

Филипче: Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“

Слободен печат

Откриена е позадината на големата израелска акција: „Веста за инвазијата беше стапица“

Ерменија побара воена помош од Русија поради тензиите со Азербејџан

Горан Наумовски

Словенија го постави израелското знаме на зградата на Владата

Горан Наумовски

Поранешен припадник на зелените беретки во САД осуден за шпионажа во полза на Русија 

МИА Агенција

Остави Коментар