„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Младиот играч за врска во Баер стана најефикасниот фудбалер помлад од 21 година во историјата на Бундеслигата.

Денеска во рамките од 29 коло во најсилното германско првенство екипата на Баер Леверкузен со 0:1 триумфираше над Фрајбург.

Хаверц, кој на 11 јуни ќе го прослави 21 роденден, го реализираше единствениот гол во победата на Баер над Фрајбург, што беше негов 35 погодок во бундеслигашката кариера.

Германија имаше врвни голгетери како Герд Милер, Мирослав Клосе, Карл Хајнц Румениге, Јирген Клинсман, и др., но никој не беше како Каи Хаверц, кој не е ниту напаѓач.

Прочитајте и...  Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Младиот играч за врска стана најефикасниот фудбалер помлад од 21 година во историјата на Бундеслигата. Шест голови на последните пет меча, воедно го престигна славниот напаѓач на Шалке, Клаус Фишер, кој до 21 роденден, вкупно 34 пати се запиша меѓу стрелците во елитното германско натпреварување.

Со новите три бода Баер (56) повторно му се доближи на второпласираниот Дортмунд (57), но „милионерите“ својот меч треба да го одиграат за два дена против Падерборн.

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат