Кралицата Елизабета штедлива и практична: Сите гости се смрзнуваат, а таа штеди на греење!

Секое лето британската кралица Елизабета Втора го поминува во својот дворец Балморал во Шкотска, а повремено таму угостува и луѓе од јавниот живот. Некогаш ѝ се придружуваат и членови од семејството, но кралицата задолжително со себе ги носи своите миленичиња, кучињата.

Иако е голем престиж да се добие покана за Балморал, многумина не си поминале многу убаво во дворецот бидејќи во дворецот е ужасно ладно, дури и среде лето.

Една од нив била и Чери Блер, сопругата на поранешниот премиер Тони Блер, која го презирала одењето во Шкотска бидејќи не можела да спие од студ, а не ѝ се допаднале ни гајдите кои свиреле рано наутро под прозорецот.

Profimedia
Profimedia

Наводно уште рускиот цар ѝ се жалел на кралицата Викторија дека во Балморал е „поладно отколку во Сибир“.

Прочитајте и...  Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Иако сите имоти на кралското семејство се обновени, имаат нови инсталации и вградени се еколошки штедливи енегретски системи, дворците тешко можат да се загреат, а и кралицата е позната по својата штедливост во секојдневниот живот.

И покрај тоа што е 319. најбогата личност на светот, на кралицата не ѝ паѓа на памет да ги пали камините, туку преку ден ги загрева само просториите во кои најчесто престојува и тоа со мали електрични греалки.

Преку ноќ греењето е исклучено бидејќи таа спие со своите кучиња кои доволно ја топлат.

Profimedia
Profimedia

Прочитај повеќе

Стефанија Гаштарска е првата Македонка што се вработи во „Баљшој“

Слободен печат

Клои Кардашијан ја продава вилата за 19 милиони долари, не можете да замислите што сè поседува! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наследничките на Берни Еклстон со луксузна јахта на одмор во Дубровник, а поранешниот директор на Ф1 чека дете во 90-та година! (ФОТО)

Слободен Печат

Стана мајка на 45 години и целосно се посвети на семејството и здравиот начин на живот: Ева Лонгорија ја одржува витката линија дури и во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Слободен печат

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат

Романски чевлар направи чевли со број 75 кои би помогнале во социјалното дистанцирање! (ФОТО)

Слободен Печат

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д

Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Слободен печат

1.000 Пепелашки: На Хвар наместо туристи осамнаа 1.000 изгубени чевли (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат