Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Интересна анализа на весникот „АС“ за тоа дека работите во фудбалот повеќе нема да бидат исти.

Никој не треба да биде експерт за економија за да сфати дека коронавирусот ќе ја уништи економијата, а тоа ќе се одрази и во спортот, посебно во ној каде се вртат највеќе пари, фудбалот.

Шпанските експерти се едногласни дека фудбалот во наредните две години ќе мора поинаку да функционира сосема поинаку за да опстои и да го задржи приматот на најгледан спорт на планетата.

Тоа значи дека ќе зароравиме на трансфери како рекордниот на Нејмар од 222 милиони евра, но исто така и фудбалерите ќе мора да се согласат на намалување на платите на подолг период од сегашниот додека пандемијата на коронавирусит го парализира светот.

Клубовите се свесни дека дека загубите се мерат во десетици, ако не и стотици милиони евра бидејќи нема фудбал, затворени се клупските продавници, музеи, а нема ниту пати од ТВ преносите.

Прочитајте и...  Фудбалер на Барселона има коронавирус

Шпански професор по економија тврди дека пандемијата на коронавирусот најдобро ќе ја покаже разликата помеѓу екипите.

– Коронавирусот ќе ги раздвои екипите на тие кои понатаму ќе можат да функционираат и оние кои нема да можат. Верувам дека ќе се направи група од 5-6 екипи против кои никј нема да може да игра. Тие неколку екипи ќе бидат супериорни во однос на останатите и тоа ќе биде потенцијално голем проблем. Никој нема да може да се натпреварува со нив на трансфер пазарот – објаснува професорот Хозе Антонио Мартин.

Според „Ас“, клубовите како Барселона кои се во сопственост на навивачите и немаат големи спонзорски договори, поточно не ги продаваат правата на стадионите, но и немаат големи договори за реклами на дресовите. Таквите екипи ќе бидат во подредена позиција во однос на екипи како Манчестер сити,ПСЖ…

Прочитајте и...  Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Токму двете екипи кои се во сопственост на кралските семејства од Обединетите Арапски Емирати и Катар, без поголеми проблеми ќе ги преживеат финансиските загуби предизвикани од котонавирусот и ќе го преземат приматот на најмоќки екипи.

Прочитај повеќе

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат

2МФЛ: Лабуништа во првото коло со Кораби, Победа се соочува со Кит Го..!

Слободен печат