Крај и за Федерер, елиминиран од 78 играч на светот! (ВИДЕО)

Григор Димитров (78, АТП) после пет сета со 3:6, 6:4, 3:6, 6:4 и 6:2 го елиминираше еден од фаворитите за освојување на „УС Опен“.

Тоа е уште една голема елиминација на турнирот, откако претходно настапот го заврши и првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ, па така сега Рафаел Надал има најголеми шанси за тронот во САД.

Бугаринот за првпат во својата кариера го совлада Федерер и тоа во осмиот обид. За пласман во големото финале ќе игра против Данил Медведев кој пак со 7:6 (6), 6:3, 3:6 и 6:1 беше подобар на Станислас Вавринка за комплетирање на тажниот ден на швајцарските тенисери.

Втората полуфинална двојка во машка конкуренција треба да биде комплетирана после останатите две четвртфинални средби: Беретини-Монфис и Шварцман-Надал.

Прочитајте и...  Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Кај жените Американката С. Вилијамс убедливо со 6:1 и 6:0 ја совлада претставничката од Кина, В. Кианг и во полуфиналето ќе игра со Украинката Елина Свитолина која двапати со 6:4 ја исфрли Јоана Конта од Велика Британија. Во останатите мечеви од четвртфиналето силите ќе ги одмерат Бенчиќ-Векиќ и Андрееску-Мертенс.

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат