Ковид пресек за последните 24 часа: Починаа 12 лица, 161 новозаболен и 154 оздравени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тест, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 90, во Куманово – 11, во Штип – 2, во Прилеп – 6, во Тетово – 5, во Велес – 4, во Кавадарци – 2, во Гостивар – 15, во Струмица – 8, во Крива Паланка – 1, во Радовиш – 1, во Кочани – 3, во Пробиштип – 2, во Берово – 6, во Валандово – 1, во Делчево – 2 и во Кичево – 2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од Скопје – 62, од Куманово – 6, од Штип – 4, од Прилеп – 6, од Тетово – 7, од Струга – 4, од Велес – 3, од Битола – 2, од Охрид – 3, од Кавадарци – 5, од Гостивар – 5, од Гевгелија – 2, од Струмица – 10, од Радовиш – 4, од Кочани – 12, од Пробиштип – 6, од Пехчево – 2, од Берово – 3, од Валандово – 4, од Свети Николе – 2 и од Кичево – 2.

Прочитајте и...  Виц на денот: Географија

Починати се 12 лица од кои седум од Скопје ( возраст 56 год., 86 год., 71 год., 57 год., 41 год., 86 год. и 82 год.) и по еден пациент од Струга (67 год.), од Тетово (85 год.), од Битола (68 год.), од Кавадарци (56 год.) и пациент од Прилеп (63 год.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.788, бројката на оздравени пациенти е 17.392, на починати е 846, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.550. Дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 9.942, активни 2.674

• Куманово 1.986, активни 225

• Дебар 309, активни 50

• Штип 1.446, активни 159

• Прилеп 931, активни 226

• Тетово 1.727, активни 288

• Струга 749, активни 75

• Велес 433, активни 97

• Битола 466, активни 151

• Охрид 510, активни 86

• Кавадарци 323, активни 85

• Гостивар 1.040, активни 104

• Гевгелија 267, активни 141 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци и 12 се странски државјани)

Прочитајте и...  Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

• Струмица 588, активни 358

• Крива Паланка 178, активни 62

• Радовиш 172, активни 70

• Крушево 20, активни 0

• Кочани 569, активни 195

• Пробиштип 141, активни 20

• Демир Хисар 65, активни 4

• Македонски Брод 98, активни 4

• Пехчево 53, активни 7

• Берово 170, активни 44

• Валандово 83, активни 47

• Виница 150, активни 49

• Делчево 212, активни 116 (40 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 31, активни 7

• Свети Николе 424, активни 58

• Кичево 418, активни 78

• Ресен 201, активни 38

• Неготино 86, активни 32 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 771 тест се преку ИЈЗ – 368, преку ЦЈЗ Скопје – 45, преку „Биотек“ – 29, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 158, преку „Систина“ со PCR метода – 154, прекку Инфективна клиника – 10 и преку ГАК – 7. Досега во земјата се направени вкупно 221.782 тестирања на ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ втор ден на „Протест сега за да не биде предоцна“: Оставка на Заев, слобода на народот

Во болницата во Козле хоспитализирани се шест деца и шест мајки позитивни на ковид-19, како и две деца и три мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” се примени две лица, а вкупно хоспитализирани се 47. На респиратор се четворица пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, во Охрид, во Велес, во Куманово, во Прилеп, во Гостивар, во Струмица, во Струга и во Кочани се хоспитализирани 230, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 115

• Гази Баба – 280

• Аеродром – 534

• Карпош – 446

• Центар – 445

• Кисела Вода – 320

• Ѓорче Петров – 216

• Бутел – 111

• Шуто Оризари – 16

• Студеничани – 5

• Сарај – 16

• Арачиново – 8

• Илинден – 36

• Сопиште – 21

• Чучер Сандево – 9

• Петровец –17

• Зелениково – 8

• Странец – 12

• Нераспределен- 59

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian