6 C
Скопје

Ковид-центри во Скопје: За 24 часа имало 19 приеми, вкупно се лекуваaт 284 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 284 сомнителни и потврдени лица со вирусот се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Интерните клиники имало шест приеми на пациенти, во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември” осум, а на Инфективната клиника пет. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 28 оздравени пациенти.

Во моментот во ковид центарот на Клиниката за кожни болести се лекуваат 17 пациенти, на Клиниката за неврологија – 23, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 16 пациенти со симтоми на коронавирусот. Во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментот се сместени 16 пациенти, колку што лежат и на Клиниката за гастроентерохепатологија.

Прочитајте и...  Шахпаска: Развојот на социјалните претпријатија е потврда за градење на економија која ги става луѓето пред профитот

Во ГОБ „8 Септември” има вкупно 93 болни, а на Клиниката за инфективни болести – 82 пациента, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 21 пациент. Вкупно 284 потврдени и сомнителни пациенти на ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 136 слободни места.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар