7 C
Скопје

Ковид биланс во Македонија за последните 24 часа: Регистрирани 477 нови случаи, починаа 10 пациенти, оздравеа 331

Министерството за здравство (МЗ) информира дека во последните 24 часа се направени 2.543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје – 221, во Куманово – 27, во Дебар – 1, во Штип – 13, во Прилеп – 24, во Тетово – 12, во Струга – 3, во Велес – 7, во Битола – 15, во Охрид – 17, во Кавадарци – 20, во Гостивар – 18, во Гевгелија – 5, во Струмица – 20, во Крива Паланка – 6, во Радовиш – 6, во Крушево – 5, во Кочани – 4, во Пробиштип – 3, во Македонски Брод – 2, во Пехчево – 3, во Берово – 7, во Валандово – 2, во Виница – 4, во Делчево – 8, во Кратово – 2, во Свети Николе – 3, во Кичево – 7, во Ресен – 10 и во Неготино – 2.

Денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрира 331 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 126, од Куманово – 23, од Дебар – 8, од Штип – 1, од Прилеп – 21, од Тетово – 14, од Струга – 18, од Велес – 9, од Битола – 15, од Охрид – 21, од Кавадарци – 16, од Гостивар – 3, од Гевгелија – 4, од Струмица – 7, од Крива Паланка – 14, од Радовиш – 3, од Крушево – 2, од Кочани – 5, од Пробиштип – 1, од Валандово – 2, од Виница – 2, од Кратово – 2, од Свети Николе – 1, од Кичево – 1, од Ресен – 3 и од Неготино – 9.

Прочитајте и...  Курти нема да може да учествува на вонредните парламентарни избори во Косово

Починаа 10 пациенти – тројца од Скопје (63 год., 47 год. и 83 год.), еден од Прилеп (77 год.), еден од Тетово (50 год.), еден од Струмица (88 год.), еден од Битола (61 год.), еден од Гостивар (80 год.), еден од Гевгелија (60 год.) и еден од Пробиштип (66 год.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238. Дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје – 37.967, активни – 9.963
 • Куманово – 4.939, активни – 476
 • Дебар – 695, активни – 139
 • Штип – 3.405, активни – 199
 • Прилеп – 4.416, активни – 350
 • Тетово – 4.907, активни – 698
 • Струга – 2.106, активни – 176
 • Велес – 2.895, активни – 385
 • Битола – 3.138, активни – 368
 • Охрид – 2.603, активни – 415
 • Кавадарци – 2.337, активни – 483
 • Гостивар – 3.497, активни – 448
 • Гевгелија – 1.230, активни – 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица – 2.430, активни – 446
 • Крива Паланка – 694, активни – 105
 • Радовиш – 661, активни – 76
 • Крушево – 181, активни – 28
 • Кочани – 1.667, активни – 157
 • Пробиштип – 470, активни – 35
 • Демир Хисар – 238, активни – 29
 • Македонски Брод – 234, активни – 16
 • Пехчево – 172, активни – 29
 • Берово – 554, активни – 70
 • Валандово – 323, активни – 34
 • Виница – 472, активни – 67
 • Делчево – 698, активни – 219 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово – 205, активни – 16
 • Свети Николе – 1057, активни – 68
 • Кичево – 1.630, активни – 185
 • Ресен – 680, активни – 119
 • Неготино – 1.089, активни – 228 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Прочитајте и...  Политичкиот систем ги генерира политичките проблеми

Направените 2.543 теста се преку ИЈЗ – 478, преку ЦЈЗ Скопје – 80, преку „Авицена“ – 303, преку „Биотек“ – 213, преку МАНУ – 117, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 145, преку „Систина“ со PCR метода – 260, преку лабораторија Лаор – 88, преку Судска медицина – 4, преку ЦЈЗ Битола – 67, преку Инфективна клиника – 3, преку „Синлаб“ – 39, преку „Ремедика“ – 29, преку лабораторија болница Козле – 21, преку ЈЗУ (рапид тест) – 694 и преку УК Пулмологија со алергологија – 2. Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на ковид -19.

Поврзани вести

Мицкоски на средба со хрватскиот премиер Пленковиќ

Слободен печат

Поранешниот шеф на Службата за јавна безбедност: Во Србија се подготвуваше „бомба“ против претседателот Вучиќ, како онаа во Македонија!

И.И.

Мицкоски на средба со Петир: Спорот со Бугарија е последица на нестабилната политика на Заев

Слободен печат

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Слободен печат

Грција очекува дополнително зајакнување на грчко-американските односи со новата администрација на САД

Слободен печат

Остави Коментар