Ковид биланс во Македонија за изминатите 24 часа: Позитивни – 428 лица, починаа 10

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје – 200, во Куманово – 16, во Дебар – 2, во Штип – 9, во Прилеп – 29, во Тетово – 30, во Струга – 2, во Велес – 6, во Битола – 14, во Охрид – 4, во Кавадарци – 17, во Гостивар – 5, во Гевгелија – 15, во Струмица – 11, во Крива Паланка – 1, во Радовиш – 6, во Кочани – 12, во Пробиштип – 1, во Македонски Брод – 2, во Пехчево – 1, во Берово – 5, во Валандово – 2, во Виница – 3, во Делчево – 4, во Кратово – 2, во Свети Николе – 3, во Кичево – 11, во Ресен – 10 и во Неготино – 5.

Денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) регистрира 128 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 57, од Куманово – 11, од Штип – 6, од Прилеп – 8, од Тетово – 8, од Струга – 2, од Велес – 2, од Битола – 2, од Охрид – 2, од Гостивар – 2, од Струмица – 7, од Крива Паланка – 1, од Радовиш – 6, од Кочани – 8, од Валандово – 1 и од Кичево – 5.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата и Филипче да си дадат оставки, хронично болните се на удар

Починати се 10 лица – по двајца пациенти од Скопје (60 год. и 66 год.), од Прилеп (57 год. и 87 год.) и од Тетово (75 год. и 53 год.) и по еден од Куманово (64 год.), од Струга (55 год.), од Струмица (83 год.) и од Крива Паланка (80 год.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555. Дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 9.854, активни 2.655

• Куманово 1.973, активни 218

• Дебар 309, активни 50

• Штип 1.443, активни 160

• Прилеп 925, активни 227

• Тетово 1.722, активни 291

• Струга 749, активни 79

• Велес 429, активни 96

Прочитајте и...  ВИДЕО: Масакр во Ница, обезглавени две лица, неколку повредени - напаѓачот застрелан

• Битола 467, активни 155

• Охрид 510, активни 89

• Кавадарци 321, активни 89

• Гостивар 1.028, активни 97

• Гевгелија 267, активни 143 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 580, активни 360

• Крива Паланка 176, активни 60

• Радовиш 170, активни 72

• Крушево 20, активни 0

• Кочани 567, активни 205

• Пробиштип 139, активни 24

• Демир Хисар 65, активни 4

• Македонски Брод 98, активни 4

• Пехчево 53, активни 9

• Берово 164, активни 41

• Валандово 82, активни 50

• Виница 150, активни 49

• Делчево 210, активни 114 (40 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 31, активни 7

• Свети Николе 423, активни 59

• Кичево 416, активни 78

• Ресен 201, активни 38

• Неготино 86, активни 32 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.853 теста се преку: ИЈЗ-644, ЦЈЗ Скопје-101, Авицена-456,  Биотек-202, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -85, Систина со PCR метода -142, лабораторија Лаор-101, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-74, Инфективна клиника-2, ГАК-7, Синлаб-37, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на ковид -19.

Прочитајте и...  Донација на 310 таблети од Кина

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 100 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 223, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

• Чаир – 118

• Гази Баба – 282

• Аеродром – 531

• Карпош – 437

• Центар – 448

• Кисела Вода – 312

• Ѓорче Петров – 208

• Бутел – 107

• Шуто Оризари – 15

• Студеничани – 4

• Сарај – 16

• Арачиново – 7

• Илинден – 36

• Сопиште – 20

• Чучер Сандево – 8

• Петровец –16

• Зелениково – 8

• Странец – 12

• Нераспределен- 70

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар