4 C
Скопје

Ковид-19 во Србија во изминатото деноноќие: Над 3.200 нови случаи, починаа 15 пациенти

Во последните 24 часа, според официјални информации, се евидентирани нови 15 смртни случаи како последица на ковид-19, па вкупниот број на починати пациенти во земјата од почетокот на пандемијата изнесува 4.366, е објавено на интернет страницата на Министерството за здравство.

Во изминатото деноноќие се направени 15.000 тестови од кои 3.257 со позитивен наод, пренесува ТВ Н1.

Во ковид-центрите и болниците ширум земјата се хоспитализирани вкупно 3.727 лица од кои 157 се приклучени на респиратори.

Од почетокот на пандемијата, па досега, Србија пријави вкупно 442.853 инфекции на ковид-19, а процентот на смртност е 0,99. До денеска во 15 часот, во земјата се тестирани вкупно 2.873.176 милиони лица.

Прочитајте и...  Велковска: ЈП Лајка работи без одобрена програма од Агенцијата за храна и ветеринарство

Поврзани вести

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Слободен печат

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

УНИЦЕФ: За 168 милиони деца ширум светот училиштата се затворени скоро една година

Слободен печат

Захарова за санкциите од САД: Не си играјте со оган

Слободен печат

Остави Коментар