Ковид-19 во Словенија: Нови 189 носители на вирусот, тројца починати и недостиг од 100-ина болнички кревети

Словенија денеска пријави двојно повеќе нови случаи на ковид-19 за разлика од вчерашниот ден, а поради зголемениот број на хоспитализации се јавува потреба од стотици кревети во болниците, објавија тамошните власти.

Во последните 24 часа се регистрирани уште 189 носители на вирусот или 115 повеќе од вчера додека тројца пациенти починаа. Од почетокот на пандемијата во земјата се регистрирани 6.764 инфицирани со ковид-19 и 159 смртни случаи.

Поради зголемување на стапката на зараза и растот на бројот на заболени, словенечката влада најави нови рестриктивни мерки и зголемување на болничките капацитети. Меѓу мерките што се разгледуваат е ограничување на работата на угостителските објекти, на трговските ланци и намалување на бројот на лица кои може да се соберат на едно место на најмногу 10.

Прочитајте и...  Црна Гора со нова стратегија против коронавирусот

Поврзани вести

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian